PoradyAngelika Włodarczyk
Co warto wiedzieć o rozliczeniach z ZUS?

Rozliczeń z ZUS ma obowiązek dokonywać każdy przedsiębiorca i to od pierwszego dnia działalności, chyba, że zostaje ona czasowo zawieszona. W takim wypadku, na mocy przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, również składki ulegają wstrzymaniu. O ile właściciel przedsiębiorstwa zatrudnia pracowników, powinien dokonywać rozliczeń również za nich.

PoradyAngelika Włodarczyk
Jak rozliczać podatek VAT?

Deklaracja VAT to ważny dokument w systemie podatkowym – dzięki niej wiadomo ile trzeba zapłacić fiskusowi lub ile podatku można otrzymać z powrotem. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, które formularze należy wypełnić oraz gdzie i kiedy dostarczyć je na czas. Pilnowanie terminów i formalności ustrzeże właścicieli firm przed kłopotami z Urzędem Skarbowym.

PoradyAngelika Włodarczyk
Pełna księgowość i mała księgowość dla firm – czym to się różni?

Każdy początkujący przedsiębiorca powinien zadać sobie pytanie, jaki rodzaj księgowości dla firm wybierze, o ile oczywiście może wybierać. Zdarza się bowiem, że charakter jednostki gospodarczej narzuca daną formę. Zwykle jednak trzeba zdecydować, czy ma to być mała księgowość czy pełna – rozszerzona.

PoradyAngelika Włodarczyk
Jak optymalizować koszty prowadząc działalność we własnym mieszkaniu?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na uniknięcie kosztów związanych z wynajmem i utrzymaniem lokalu jest prowadzenie działalności w swoim prywatnym mieszkaniu. Najważniejszym elementem jest określenie części mieszkania, która jest wykorzystywana w działalności gospodarczej.

PoradyAngelika Włodarczyk
Ryczałt i karta podatkowa - zalety i wady

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do wybrania odpowiedniej dla siebie formy opodatkowania podczas zakładania swojego biznesu. Nie jest to łatwe, zwłaszcza dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz mikrofirm. Na szczęście, przepisy prawa polskiego dopuszczają kilka form opodatkowania, w tym również uproszczone. Wśród nich są karta podatkowa oraz ryczałt. Czym się charakteryzują i kto może z nich skorzystać?

PoradyAngelika Włodarczyk
Co to jest faktoring, jak działa i jakie są jego rodzaje?

Instytucje świadczące usługi finansowe oferują klientom różne firmy finansowania, w tym także faktoring oraz leasing. Źródło finansowania wybrane przez przedsiębiorcę powinno pozwolić na pozyskanie środków pieniężnych w jak najbardziej efektywny sposób. Bardzo często jedynym, dostępnym źródłem finansowania z zewnątrz w początkowej fazie rozwoju przedsiębiorstwa jest właśnie faktoring.

PoradyAngelika Włodarczyk
Czym jest KPiR i komu zlecić jej prowadzenie?

KPiR to nic innego jak podatkowa księga przychodów i rozchodów. Jest to urządzenie księgowe, które służy do bieżącej ewidencji wszelkich operacji gospodarczej w dość uproszczonej formie. W księdze przychodów oraz rozchodów znajduje się ścisła i dokładna rejestracja przychodów ze sprzedaży (pochodzących z obrotu i utargu), a także spis zakupionych towarów czy materiałów oraz firmowych wydatków.

PoradyAngelika Włodarczyk
Najczęściej popełniane błędy w księgowości firmy

Osoby odpowiedzialne za prowadzenie księgowości firmowej stoją przed bardzo istotnym wyzwaniem, które należy wykonać poprawnie oraz bardzo precyzyjnie, aby firma nie miała później żadnych problemów prawnych. Często zdarza się jednak tak, że firmy, które dopiero co pojawiły się na polskim rynku popełniają wiele rażących błędów wynikających z samodzielnego prowadzenia księgowości firmowej.